Jak działa drukarka 3d?

MakerBot Replicator 5Dla wielu działanie drukarki 3D nie jest tajemnicą. Jedna jest jeszcze wiele osób, dla których sama możliwość „wydrukowania” przedmiotów, np. użytku codziennego (nie mówiąc już o rzeczach większych gabarytowo), jest czymś zupełnie niezrozumiałym. Jesteś ciekaw jak działa drukarka 3D? Zaraz to wyjaśnimy!

Najpierw projekt

Abyśmy mogli wykonać wydruk w drukarce przestrzennej, potrzebujemy do tego projektu – po prostu musimy wiedzieć, co chcemy stworzyć. Jeżeli drukiem 3D nie zajmujemy się w sposób profesjonalny, a jedynie hobbistycznie, co więcej, rozpoczynamy swoją przygodę z tą technologią, nie musimy sami projektować przedmiotów, które zostaną wydrukowane. Dostępnych jest wiele bibliotek z gotowymi już wzorami i projektami. Jednak, wielu miłośników tej technologii chce tworzyć prototypy swoje – wtedy, konieczna jest umiejętność projektowania. Służy do tego odpowiednie oprogramowanie. Aby zyskać projekt, jest jeszcze jedna możliwość – wykorzystanie skanerów 3D. Przy ich pomocy, możemy zeskanować  rzeczywisty przedmiot, uzyskując w ten sposób model, który następnie możemy wydrukować w naszej drukarce (bez zmian, bądź ze zmianami). Mając projekt, możemy przystąpić do drukowania.

Proces druku

Sam proces druku  nie jest bardzo skomplikowany. Polega on przede wszystkim na nakładaniu na siebie kolejnych, płynnych warstw filamentu. Filamentem może być niemal wszystko – metal, guma, ceramika czy plastik. Oczywiście jego wybór uzależniony jest nie tylko od modelu, który chcemy wydrukować, ale również od parametrów naszej drukarki. W trakcie pracy, fi lament jest rozgrzewany, poprzez co staje się pół płynny. To pozwala na równomierne jego rozprowadzanie za pomocą specjalnej dyszy. Kiedy jedna warstwa zastyga, nakładana jest kolejne i kolejna, aż do uzyskania zaprojektowanego prototypu. Niestety, każdy kto myśli, że druk 3D (http://www.cadxpert.com.pl) to działanie szybkie – myli się. Drukarki 3D potrzebują dość dużo czasu, ponadto  nie pracują w zupełnej ciszy i oczywiście pobierają prąd. Warto zatem przygotować dla drukarki specjalne miejsce w swoim domu, a nawet wydzielić specjalne pomieszczenie, w którym będziemy oddawali się niewątpliwej przyjemności druku…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *