Czym są filamenty?

Druk 3D stał sie juz powszechny. Oczywiście, drukarek 3D nie kupują wszyscy, bo oprócz funduszy trzeba mieć również zmiłowanie do projektowania oraz tworzenia przedmiotów czy obiektów. Jedna, urządzenia te mają już obecnie cenę niższą aniżeli niejeden sprzęt komputerowy, dlatego mówi się o nich coraz częściej. Oprócz drukarek ważny jest również filament – a więc  materiał do drukarek 3d. czy wiesz czym są i jakie filamenty są dostępne na naszym rynku?

Filament jest materiałem, który wykorzystywany jest do druku. Zostaje on podgrzany i w stanie płynnym tworzy prototyp, warstwa po warstwie, szybko zasychając. Do wyboru mamy dziesiątki filamentów. Niektóre wyglądają jak drewno, a nawet nim pachną, inne to guma, a jeszcze inny, jak ABS znany jest ze swojej bardzo wysokiej odporności. Filamenty można zakupić w przeróżnych kolorach, a ich ceny wahają się od ok. 100 zł za kilogram do… górnej granicy chyba nie ma, ponieważ drukować można wykorzystując nawet metale szlachetne. Bez wątpienia najpopularniejszymi filamentami są: guma PLA i ABS, a także PVA. Niektóre filamenty są w pełni biodegradowalne i bezpieczne dla otoczenia.

Przed zakupem drukarki należy dokładnie zastanowić się, jakie wydruki planujemy. Jest to bardzo ważne, ponieważ konkretne modele drukarek przystosowane są tylko do niektórych filamentów. Warto zapoznać się również z cenami filamentów i na podstawie zebranych informacji podjąć decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *